Porady

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photos-image31368648

PORADY

Witam. Pragnę w nowo utworzonej przeze mnie zakładce, przedstawiać Państwu różnego rodzaju sposoby radzenia sobie z problemami zabrudzeń dywanów, tapicerek meblowych i samochodowych. Przedstawię parę sposobów na usuwanie różnego rodzaju plam i reagowanie na zdarzenia losowe. Zapraszam do lektury:

Odplamianie dywanów, odplamianie tapicerki, wykładzin wykonujemy w następujący sposób:

Po pierwsze, nigdy nie wycieramy świeżych plam gąbkami, szmatkami ani szczotkami. Proces ten powoduje tylko roztarcie substancji, która wniknie głębiej i będzie trudniejsza do zneutralizowania. Nasza natychmiastowa reakcja powinna być taka, iż czystym papierem kuchennym, miękką chłonną szmatką przyciskamy lekko do plamy, usuwając możliwie jak najwięcej substancji plamiącej. Można również plamę posypać solą, która również wchłonie niepożądaną substancję. Metodę ta nazywamy tamponowaniem.

Pierwsza pomoc została udzielona.

Aby usunąć resztki zabrudzenia, musimy użyć  odpowiednich odplamiaczy. W przypadku niektórych substancji wystarczy użyć ciepłej wody. Nasączamy powierzchnię zabrudzoną odplamiaczem lub wodą, a następnie przystępujemy do ponownego tamponowania. Czynności wykonujemy aż do skutku.

Możemy również zadanie to powierzyć specjaliście, który zawodowo zajmuje się czyszczeniem dywanów i czyszczeniem tapicerek.

  rozlane wino   USUWANIE PLAM Z WINA:

    – Świeże plamy- należy jak najszybciej (zanim wino wniknie głęboko w włókna tkaniny) posypać plamy grubą warstwą soli, która wchłonie ciecz. Po wchłonięciu usunąć sól odkurzaczem lub  szczoteczką. Jeśli jest taka możliwość to  wyprać poplamiony dywan lub  tapicerkę odkurzaczem piorącym.


– Stare plamy-  żeby usunąć stare plamy z białej tkaniny, trzeba namoczyć ją w roztworze spirytusu lub w wodzie utlenionej 10%. Można także odmoczyć w wodzie sodowej. Jeżeli plamy znajdują się na kolorowej tkaninie, należy namoczyć ją w wodzie z odrobiną amoniaku. Można także zwilżyć plamy kilkoma kroplami  soku z cytryny. W przypadku delikatnej tkaniny, należy rozcieńczyć sok z wodą

USUWANIE ZAPACHU MOCZU:

Stosunkowo często zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, po których musisz usunąć nieprzyjemny zapach moczu z fotela, kanapy, materaca lub dywanu. Jednym ze sposobów pozbycia się zapachu moczu jest wykonanie papki z sody oczyszczonej i wody. Przygotowaną papkę wetrzyj w powierzchnię, na której znajdował się mocz. Następnie całość zmyj przy pomocy octu. Po zabiegu użyj papierowych ręczników, mocno dociśnij je do powierzchni, aż wsiąkną całą wilgoć. Cały proces powtórz jeszcze raz. Pamiętaj, by nie powtarzać tego więcej razy, gdyż można uszkodzić włókna tkaniny. Następnie przemyj całą powierzchnię czystą wodą i ponownie przyłóż ręczniki papierowe, aby usunąć nadmiar wilgoci, lub jeśli masz taką możliwość użyj do tego odkurzacza piorącego , lub z filtrem wodnym. Pozostaw tkaninę na słońcu, aż do wyschnięcia. Możesz również użyć suszarki do włosów lub dmuchawy do suszenia dywanów.